מִלְכּוּד 67

הרעיונות מאחורי המחלוקת שקורעת את ישראל

ד״ר מיכה גודמן

מלכוד 67
אחרי שבשלשת ספריו הקודמים, חקר מיכה גודמן את הרעיונות הבסיסיים של האמונה היהודית, מלכוד 67 מעמיק ברעיונות הבסיסיים המזינים את אחת הבעיות הכואבות ביותר של החברה הישראלית. 
 
המחלוקת על עתיד שטחי יהודה ושומרון מטלטלת את ישראל. היא נובעת מזרמים רעיוניים תת־קרקעיים שפרצו לשיח הציבורי לאחר מלחמת ששת הימים, התנגשו בעוצמה זה בזה וקרעו לגזרים את החברה הישראלית. 
 
הפתרון הרווח בשמאל שלפיו יש לסגת מהשטחים טומן בחובו סיכון ביטחוני אדיר לישראל, והפתרון הימני שלפיו יש לספח את השטחים טומן בחובו סכנה דמוגרפים מביאים למסכנה שכך או כך, ישראל בסכנה. הסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו ניתן לפתרון משום שכל פתרון מוצע טומן בחובו בעיה קיומית לישראל. לכן, אין לשאוף לפתור את הסכסוך על ידי הסכם שלום ולא על ידי סיפוח השטחים, ששניהם עלולים לסכן את המדינה, אלא יש לשאוף להסדרים חלקיים, שיהיו מקובלים על האוכלוסיות והמנהיגים המתונים והפרגמטיים משני הצדדים.  
 
במרוצת חמישים השנים שחלפו מאז המלחמה הפכה המחלוקת מוויכוח על רעיונות לקרב בין זהויות. השיחה הישראלית התמוטטה. מלכוד 67 הוא מסע לחקר הרעיונות והזהויות הללו.  

לקריאת פרק ראשון מתוך הספר לחצו כאן

מיכה גודמן

הוגה דעות, חוקר המחשבה היהודית ומחברם של חמישה ספרים העוסקים בפילוסופיה יהודית ובהגות אקטואלית. חמשת הספרים היו לרבי מכר וזכו לקוראות ולקוראים רבים מכל מגזרי החברה הישראלית.

שלוש דרכים אפשריות ליציאה ממלכוד 67

כיצד ניתן לצמצם את ממדי השליטה הצבאית על הפלסטינים באופן שלא יסכן את ביטחונם של הישראלים? שנה אחרי פרסום ספרו "מלכוד 67", מציע מיכה גודמן כמה תפניות מחשבתיות שעשויות לסלול את הדרך לשינוי

יוצאים מן המלכוד – שמונה צעדים לצמצום הסכסוך

פרויקט מיוחד של ד"ר מיכה גודמן ל'ליברל', ממשיך את ספרו 'מלכוד 67' מהנקודה שבה נפסק, עם עלייתו של המרכז האידיאולוגי בפוליטיקה הישראלית

Shadows of Palestinian women are seen at Qalandiya checkpoint outside the West Bank city of Ramallah August 28, 2009, as they try to reach the al-Aqsa mosque in Jerusalem on the first Friday of the Muslim holy month of Ramadan. Muslims around the world abstain from eating, drinking and sexual relations from sunrise to sunset during Ramadan, the holiest month in the Islamic calendar.  REUTERS/Fadi Arouri (WEST BANK RELIGION IMAGES OF THE DAY SOCIETY) - GM1E58S1BBS01

Eight Steps to Shrink the Israeli-Palestinian Conflict

Those at the center of the debate must replace paralysis with pragmatism.