קרועת לב אך נושמת

על מועדים, אזכרות וזיכרון לאומי
סדרת לימוד בשיתוף המכון למדעי היהדות ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ותוכנית 'רביבים' באוניברסיטה העברית

מבוע ירושלים

4 מפגשים, ימי רביעי החל מה-8.5 ועד ה-29.5

20:00-21:30

השנה המועדים הלאומיים יהיו טעונים ומשמעותיים אף יותר מהרגיל. בסדרה זו ניפגש עם מיטב המרצות והמרצים ונחקור יחד כתבים עתיקים דרכם נוכל לחשוב במשותף על זהות לאומית-יהודית, על תפיסות יהודיות של ממלכתיות ושלטון ועל איך אנו כיחידים וכקהילה יהודית ולומדת עומדים כעת, נוכח העבר וההווה הלאומיים.

8.5 – עדו ניצן | לחבר עבר להווה: פסח ועצמאות ב"טור השביעי" של נתן אלתרמן

בשיעור נקרא יחד שירים של אלתרמן שפורסמו בטור השביעי בעיתון "דבר" בימי הפסח של שנות ה-40 – שנות השואה ומלחמת העצמאות. נראה כיצד אלתרמן מחבר עבר ועתיד, מסורת וחידוש, ומייצר נרטיב היסטורי-לאומי חדש שקושר זיכרון ומסורת והווה גם יחד.

15.5 – ד"ר דוד גדג' | יצירות ספרותיות-היסטוריות שנכתבו בצפון אפריקה בשלהי מלחמת העולם השנייה והשואה – *מפגש זה יתקיים בשעה 19:00-20:30

במפגש זה נקרא יחד יצירות ספרותיות-היסטוריות שנכתבו בצפון אפריקה בשלהי מלחמת העולם השנייה. יצירות אלו מתארות את המלחמה באירופה, באסיה ובצפון אפריקה, וכמה מהן עוסקות גם בשואת יהודי אירופה. קריאה ביצירות השונות תאפשר לנו לבחון את תפיסותיהם השונות של הכותבים את המלחמה ואת התודעה שלהם בימי המלחמה ומיד עם סיומה. מעבר לתוכן, היצירות חושפות את הסולידריות היהודית בימי מלחמה.

22.5 – ד"ר כרמל קובלינר  | מלך המלכים – כמה התנ"ך אוהב את המלך?

בספרי התנ"ך השונים יש גישות שונות לגבי המלוכה. נקרא ביחד את הקטעים השונים מהתנ"ך ונקשיב טוב לקולות המגוונים המדברים ביניהם ואיתנו.

29.5 – ד"ר אורית מלכה

  חז"ל: בין תיאוקרטיה לדמוקרטיה

המונח 'תיאוקרטיה' נטבע על ידי  יוסף בן מתתיהו ככינוי למשטר המדיני של היהודים המונהגים על ידי חוקי התורה, ללא מנהיג אנושי. החכמים שמחוגיהם הגיע בן מתיתיהו ואשר עסקו בפרשנות ובהרחבה של חוקים אלו, דווקא תיארו בחיבוריהם משטר שיש בו מלך, ואולם למלך זה אין כל סמכות לחוקק חוקים. ואיך בכל זאת מתקבלות החלטות לגבי החוקים? בהצבעה באסיפה כמובן!  

השיעור יעסוק בתיאוריה הפוליטית של חז"ל כפי שהיא עולה מתוך תפיסת החוק שלהם, תוך השוואה למקורות אחרים בני זמנם.

הרשמה