מה יוליד יום – אתגר מבורך

אינפלציית הכתיבה בעולם המודרני

יונתן נבו

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

מעבר מסגרות כתיבה וותיקות מעותק קשיח לרך מגדילה גם את הסיכוי שיבוא לעולם משהו משמעותי בזכות השינוי הזה, וגם מגדילה את סיכון ההתדרדרות לגרפומניה, נישתיות ובוסריות.
כותבי וכותבות דעת פרת, כבוגרי וחברי מדרשה החותרת לעצב "ישראליות חדשה", חייבים לקחת כמופת את רעיון הכתיבה המפרה והיוצרת, ובאופן דומה – להיזהר מאוד בכתיבה אוננית.

השינויים הטכנולוגיים של דורנו מעודדים בני אדם היום לכתוב יותר מאי פעם. לכתוב בהיקפים שמעולם לא היו כמותם, במגוון דרכים, בעושר רעיוני, בקצבים מהירים ותוך למידה ותגובה לאירועים רחוקים גיאוגרפית ממקומו של הכותב. המדיום החדש של האינטרנט כבש בהדרגה את מרבית המקומות בהם שלט הדפוס ולאט לאט הדיח את המדיות הוותיקות.

עצם הכתיבה במדיום חדש לא מבטיחה דבר אודות איכות התוכן. כתבה באינטרנט עשויה להיות עשירה או ענייה יותר ברוח מכתבה בעיתון, בעלת ראייה רחבה יותר או צרה יותר מעמוד ביומן, מלאת תובנות מקוריות או חקיינית להחריד. מעבר מסגרות כתיבה וותיקות מעותק קשיח לרך מגדילה גם את הסיכוי שיבוא לעולם משהו משמעותי בזכות השינוי הזה, וגם מגדילה את סיכון ההתדרדרות לגרפומניה, נישתיות ובוסריות.

ניסיוני המקצועי לימד שלא רק כישוריו המנטליים והלשוניים של הכותב והכותבת יקבעו האם החיבור יהיה מקור פורה למחשבות ומעשים או מלים שאינן מביאות דבר לעולם. המדד המרכזי שישפיע על פוריות הטקסט הוא התהליך שעובר/ת הכותב/ת בדרך ליצירת הפוסט, הכתבה, החיבור או המאמר. אם הדרך לכתיבת המלים לא תעבור במפגש או שיח עם בני אדם נוספים (גם אם התרחש רק בראשו של הכותב), הן עשויות להפוך לאוננות. הכתיבה תהיה מהנה יותר או פחות, יתרחש פורקן וקתרזיס, אבל שום דבר לא ייוולד מהאירוע!

היפוכו של דבר אמור בכתיבה שהיא תולדה של שיח ודיון בין בני אדם – כתיבה שיודעת להתייחס למגוון ניסיונות, לעושר של נקודות מבט, לכמה רמות של תרבויות ושפות, עשויה יותר להוליד ולהצמיח דבר אחר בעולם – כתיבה נוספת, יצירת סמל תרבותי, ואפילו עשייה חברתית או שינוי פוליטי.

בארון הספרים היהודי נודע מקום מכובד ליצירות של יחידים ובודדים בעלי השראה, אך מקום היסטורי חשוב יותר לספרות שהצליחה להכיל דעות ושיח שהשתתפו בו רבים. המסגרת הבולטת ביותר לכך הייתה התלמוד – עליו לא חתום אף אדם בודד, ובו מדברים ומתווכחים ופוסקים הלכה ומספרים הגדות וחיים ומתים אנשים רבים (וכמה נשים בודדות). עוצמתו הייתה פרי של חריש אינטלקטואלי משולב.

כותבי וכותבות דעת פרת, כבוגרי וחברי מדרשה החותרת לעצב "ישראליות חדשה", חייבים לקחת כמופת את רעיון הכתיבה המפרה והיוצרת, ובאופן דומה – להיזהר מאוד בכתיבה אוננית. הגענו כקהילה למקום וזמן שבו הציפיות מאתנו הן גדולות ועקרות עלולה להיות מסוכנת.

במסכת קידושין מסוכם ויכוח דרמטי באמירה "גדול תלמוד, שמביא לכדי מעשה". אני סקרן מאוד לדעת מה יוליד יום, והאם אכסניה זו תהיה קרקע לצמיחתם של רעיונות ומעשים.

כתיבת תגובה

מומלצים:

קשר חי וקיים

בשבעה באוקטובר עברנו אסון לאומי. עברנו אסון ישראלי. זה היה רגע גדול של זעזוע שעדיין מורגש אצל כל אחד ואחת מאיתנו. אך הזעזוע הזה לא

קרא/י עוד »

אני לא סינדרלה

מי מאיתנו לא חלמה להיות סינדרלה. שיבוא יום אחד נסיך ויגלה מי אנחנו באמת, וייקח אותנו מהחיים האפורים שלנו, ילביש אותנו זהב, ויגאל אותנו מהצורך

קרא/י עוד »

חיבוק ממרחק הדורות

אני מפנה מבט גם אל הנשים והאמהות היהודיות שהתמודדו במהלך השנים עם תקופות של מלחמות, פוגרומים ושכול. מאז השבעה באוקטובר אני מרגישה אותן בתוכי, כאילו צמח לי שם איבר נוסף בבטן…
אני יודעת שהן שם, כמו בובת בבשוקה שנמצאת בתוכי – אמא בתוך אמא בתוך אמא בתוך אמא ואני שואבת מכך נחמה עמוקה.

קרא/י עוד »

בכנות, את מאמינה?

על האפשרות לחינוך למצוות במערכת החינוך כאשר אני חושבת על הנושא של חינוך למצוות אני מוצפת שאלות: איך מלמדים פרקטיקות דתיות? בבית? בכיתה? איך דואגים

קרא/י עוד »